سه شنبه, 06 آذر 1397 ساعت 18:54

محرومیت ۳۲۵ هزار کودک از تحصیل در سال تحصیلی ۹۷-۹۶

نوشته شده توسط  کاربران سایت
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محرومیت ۳۲۵ هزار کودک از تحصیل در سال تحصیلی ۹۷-۹۶

به گزارش فارس، احمدرضا پرنده در نشست خبری در مورد طرح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی[1] از شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل، گفت: طرح شناسایی کودکان بازمانده از تحصیل از اقدامات ویژه معاونت رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و به منظور کاهش فقر آموزشی برنامه‌ای در سال ۹۷-۹۶ اجرا و طی آن ۹۶ هزار نفر کودک بازمانده از تحصیل در مقطع سنی ۶ تا ۱۱ سال شناسایی کردیم.

پرنده روال شناسایی کودکان را تشریح کرد و گفت: ما ابتدا مشخصات دانش‌آموزان ثبت‌نام شده در مدرسه را از آموزش و پرورش[2] گرفتیم و از ثبت احوال نیز اطلاعات کودکان در سن ۶ تا ۱۱ که باید به مدرسه می‌رفتند ولی ثبت‌نام نکردند را به دست آوردیم.

وی ادامه داد: تفاوت این دو کودکان بازمانده از تحصیل هستند. سپس از طریق ثبت احوال، کد ملی سرپرست خانوار این کودکان اخذ کرده و با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات[3]، شماره تلفن سرپرست خانوار این کودکان را به دست آوردیم و از این طریق به تک تک خانواده‌ها در حال حاضر پیامکی از طرف وزارت رفاه ارسال کرده و از خانواده‌ها خواستیم در این مرحله فقط علت نرفتن فرزند خود به مدرسه را از طریق پیامک به همان شماره که پیام دریافت کردند ارسال کنند.

پرنده گفت: شناسایی علت بازماندگی این ۹۶ هزار نفر در دست بررسی است و به زودی دلایل بازماندگی از تحصیل از طریق پیامک، تماس تلفنی و بازدید میدانی تهیه و جهت بازگشت به تحصیل کودکان به مدرسه با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها دنبال خواهد شد.

وی افزود: از ۹۶ هزار کودک بازمانده سال تحصیلی ۹۷-۹۶ استان‌های سیستان بلوچستان، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، کرمان، فارس و آذربایجان غربی بیشترین تعداد بازماندگی از تحصیل را داشته‌اند.

مدیرکل دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: دو سال قبل در مقطع ابتدایی ۹۵ -۹۴ از ۱۳۴ هزار نفر کودک بازمانده از تحصیل به این روش شناسایی کردیم و اطلاعات آن را در اختیار مسئولین کشوری و استانی قرار دادیم تا با استفاده از ظرفیت‌های دولتی و غیردولتی جهت بازگشت به تحصل کودکان اقدام کنند.

وی افزود: اعتباراتی هم پیش‌بینی کردیم و تخصیص دادیم تا بتوانیم آن دسته از کودکان را که به علت فقر به مدرسه نرفته‌اند به چرخه آموزش برگردانیم.

پرنده گفت: البته علاوه بر دوره ابتدایی، دانش‌آموزان متوسطه که ترک تحصیل می‌کنند هم نباید فراموش شوند؛ به همین دلیل در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ حدود ۳۲۵ هزار نفر از جمله واجدین شرایطی بودند که باید در مدرسه باشند ولی نبودند. از این تعداد ۹۶ هزار نفر اصلاً در دوره ابتدایی ثبت‌نام نکردند.

وی گفت: ۹۸ هزار و ۸۶۱ کودک در سن ۱۱ تا ۱۴ سال و ۱۵۷ هزار و ۲۹۲ نفر در سن ۱۴ تا ۱۸ سال ادامه تحصیل نداده‌اند.

FG_AUTHORS: کاربران سایت

منبع

خواندن 1 دفعه

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.